Page 267 - 2. SINIF VIP TÜM DERSLER SORU BANKASI - EDİTÖR YAYINLARI
P. 267
KÜTLE ÖLÇÜ BİRİMLERİ - 1 6. ÜNİTE – 11. TEST
Örnek: Meyveler 1 kg Fiyatları Tabloda verilen meyvelerin ki-
Kiraz 8 TL logram fiyatları: kiraz 8 TL,
portakal 4 TL ve ayva 3 TL’dir.
Portakal 4 TL 2 kg kiraz, 1 kg portakal ve 3
Ayva 3 TL kg ayva alan bir kişi kaç TL
öder?
Çözüm: 1. Problemi 2. Planlama 3. Planı
EDİTÖR YAYINLARI
anlama uygulama
Her bir meyvenin Her ürünün 1 kg 8 x 2 = 16 TL kiraz,
kg fiyatları verilmiş. fiyatı ile alınan mik- 4 x 1 = 4 TL portakal
Alınan miktarlara tar kadar kg’ı çarp- 3 x 3 = 9 TL ayva
göre toplam kaç TL malıyız. Çıkan so- Toplam= 16+9+4= 29
ödeneceği soruluyor. nuçları toplamalıyız. TL olur.
3. Kilogramı 4 TL olan domatesten 3
kilogram alan Onur, satıcıya 50 TL
TEST 11
Çözümler için verdi. Onur satıcıdan kaç TL geri alır?
A) 38 TL B) 25 TL C) 42 TL
karekodu okutunuz
1. Cansu kilogramı 5 TL olan elmadan
3 kg aldı. Cansu kaç TL öder?
A) 10 B) 15 C) 20
2. 4.
4 kg
portakal karpuz muz patlıcan
4 8 5 1
6 kg
Semih manavdan 2 kg portakal ve 3
kg muz aldı.
Bir manavda kavunun kilogramı 5 TL, Manav Semih’e 2 TL para üstü veri-
karpuzun kilogramı 2 TL’dir. yor.
Yukarıda verilen kavun ve karpuzu Buna göre Semih manava kaç TL
alan bir kişi kaç ₺ öder? vermiştir?
A) 10 B) 22 C) 32 A) 25 B) 50 C) 60
267

